Montaż fotowoltaiki – jak wygląda? Omawiamy krok po kroku
W codziennym użytkowaniu pozostaje niewidoczna. Nie wydaje bowiem dźwięków, nie wymaga też obsługi. Zanim jednak instalacja zagości na dachu, poprzedza ją kilka niezbędnych formalności. Wbrew pozorom nie są to zawiłe i rozciągnięte w czasie procedury. Od pomysłu do realizacji – jak to wygląda? Opisujemy montaż fotowoltaiki krok po kroku.
O energii ze słońca jest coraz głośniej. Biorąc pod uwagę fakt, że z roku na rok prąd systematycznie drożeje, ludzie zaczynają szukać oszczędności. Energia ze słońca to nie tylko najbardziej korzystne rozwiązanie. Współczesna technologia jest wręcz doskonała (o żywotności paneli pisaliśmy TUTAJ). Efekt? Mikroinstalacji w Polsce ciągle przybywa. A więc jak wygląda montaż fotowoltaiki?
Montaż fotowoltaiki – podstawa to solidny audyt
Montaż instalacji fotowoltaicznej nie polega na zamontowaniu przypadkowej ilości paneli fotowoltaicznych. O tym ile, i jakich paneli znajdzie się na dachu, decyduje moc, jaką będzie się legitymować dana instalacja. Jej ustaleniem powinna zająć się doświadczona firma montująca fotowoltaikę gdyż to jedynie początek obliczeń. W tym celu nasza kadra techniczna wykonuje audyt. Polega on na oględzinach domu, w którym ma być zamontowana instalacja. Jest to niesłychanie ważny moment bowiem od powierzchni dachu, jego kształtu, usytuowania względem słońca oraz kąta nachylenia zależy cały projekt. Na tym etapie koniecznym jest również ustalenie jakie jest zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd oraz czy są plany montowania kolejnych urządzeń elektrycznych takich jak: pompa ciepła, klimatyzacja, ogrzewanie podłogowe, elektryczny kominek.
Projekt oraz formalności
Kiedy mamy już podpisaną umowę i komplet niezbędnych informacji, nasze biuro projektowe zabiera się do pracy. Na tym etapie powstanie ostateczny kształt instalacji, który będzie dostosowany do konkretnych, indywidualnych potrzeb klienta. Tu nie wolno się zatem posiłkować jednym, gotowym rozwiązaniem ponieważ każdy dom ma inne zapotrzebowanie na prąd i, co istotne, odmienne uwarunkowania techniczne. Na bazie zdjęć wykonanych za pomocą dronów staramy się zatem wykonać rzetelny i bardzo dokładny plan. To bardzo ważny etap, stanowi bowiem fundamenty, w oparciu o które zostanie zbudowana instalacja fotowoltaiczna.
Montaż fotowoltaiki oraz przyłączenie do sieci
Instalowanie paneli fotowoltaicznych to kolejny, bardzo ważny krok. Liczy się bowiem dokładność a także wiedza i doświadczenie osób, które będą się tego podejmować. Ryzyko nie jest związane jedynie z pracami na wysokości, do których zresztą trzeba mieć przygotowanie. Niewłaściwy montaż fotowoltaiki, lub jakiekolwiek błędy popełnione w trakcie prac, będą mieć swoje poważne skutki w przyszłości. Usterki, awarie czy też niewłaściwa praca instalacji – przyczyn takiego stanu rzeczy będzie można upatrywać właśnie w błędnie wykonanym montażu.
Jednym z pytań, które ciśnie się z pewnością na usta, jest: ile dni trwa montaż instalacji fotowoltaicznej? W przypadku instalacji generujących moc nie większą, niż 10 kW, zajmuje nam to od 1 do 3 dni roboczych. Po zakończeniu prac należy złożyć samodzielnie (lub za pośrednictwem naszych doradców) do operatora sieci energetycznej wniosek o zamontowanie licznika dwukierunkowego. Dzięki niemu będzie można zacząć korzystać z naszej instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo z licznika dwukierunkowego można odczytać ile nadwyżki energii elektrycznej zostało odprowadzone do zakładu celem zmagazynowania oraz ile z tych zapasów już zostało odebranych. Zakład energetyczny montuje taki licznik w ciągu miesiąca. Potem nie pozostaje nic innego, jak tylko cieszyć się energią ze słońca.
Montaż fotowoltaiki, wbrew pozorom, nie jest prostą czynnością. Nie warto zatem jej bagatelizować. Wybór doświadczonej firmy pozwoli nam uniknąć w niedalekiej przyszłości zbędnych zmartwień i stresu, jakich będzie dostarczać każda, nawet najdrobniejsza usterka. Bo starannie zamontowana instalacja powinna służyć niemal bezobsługowo przez kolejne, bardzo długie lata.
Jeżeli zatem ineteresuje Cię montaż fotowoltaiki to skontaktuj się z nami.