Ile prądu zużywają urządzenia domowe?
Technologia dostarczyła nam wielu ciekawych rozwiązań, z których korzystamy na co dzień. Lodówka, pralka czy też suszarka to urządzenia, bez których trudno sobie wyobrazić życie. Wyższy rachunek za prąd skutecznie jednak przypomina, że ta wygoda niesie ze sobą koszty. Jakie konkretnie? Ile prądu zużywają urządzenia domowe? Jak obniżyć rachunki za prąd?
Kolejne podwyżki cen prądu to chwila refleksji dla wszystkich. To bowiem wtedy zaczynamy sobie uświadamiać w jak dużym stopniu korzystamy na co dzień z energii elektrycznej. Od suszarki do włosów poczynając a na lodówce kończąc – wszystkie te udogodnienia generują koszt. Jak sprawować nad nim kontrolę? Ile prądu zużywają urządzenia domowe?
Urządzenia AGD – jak obliczyć zużycie prądu?
Zanim przejdziemy do liczenia kosztów, zacznijmy od tego ile prądu zużywają urządzenia domowe. Niezależnie od tego, czy mowa o płycie kuchennej, pralce czy też zmywarce, każde z nich ma podaną jednostkę pracy, która jest wyrażana w kilowatogodzinach (kWh). Za tym pojęciem kryje się ilość energii, jaką zużywa sprzęt o mocy 1000 watów (czyli 1 kilowat) w przeciągu jednej godziny nieprzerwanej pracy. Tu spieszymy z wyjaśnieniem: założenia te zostały przyjęte na takim poziomie aby ludziom łatwiej było dokonywać wszelkich przeliczeń. Oczywiście na rynku nie brakuje urządzeń, które potrzebują mniej np. 800 watów. Wtedy będziemy mieć do czynienia z oznaczeniem w postaci 0,8 kWh.
Kiedy już wiemy ile prądu potrzebuje dane urządzenie, możemy pokusić się o sprawdzenie ile to kosztuje. W tym celu potrzebna jest nam cena 1 kilowatu. Wartość ta może się różnić, w zależności od wybranej przez nas taryfy oraz operatora, ale przyjmując tą najpopularniejszą (G11), koszt 1 kW będzie wynosić 0,61 zł. W przypadku urządzenia zużywającego 3 kWh możemy więc łatwo policzyć, że godzina jego działania obciąży naszą kieszeń kwotą 1,83 zł. Pamiętajmy jednak, że będą to wartości zaokrąglone. W końcu rzadko korzystamy z suszarki do włosów czy też żelazka przez okrągłą godzinę. Ale z pralki lub zmywarki już owszem.
Lodówka czy odkurzacz – ile prądu zużywają urządzenia domowe?
Decydując się na zakup AGD warto rzucić okiem na klasę energetyczną. To od niej bowiem zależy jak duży apetyt na prąd ma dana pralka czy też zmywarka. Nie jest to żadna wiedza tajemna; klasę energetyczną bez trudu znajdziemy na tzw. etykiecie energetycznej. Obecnie przedział klas energetycznych rozciąga się od A+++ do G przy czym A+++ zapewni nam najmniejsze zużycie prądu zaś klasa G – największe. Wybór klasy jest szczególne ważny w przypadku lodówki, która jako jedyne urządzenie pracuje w domu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Jak wyglądają uśrednione zużycie energii elektrycznej przez te najbardziej popularne AGD? Niekwestionowanym rekordzistą jest wspomniana lodówka. Decydując się na klasę A++ musimy liczyć się ze zużyciem prądu na poziomie 252 kWh. Czajnik elektryczny o mocy 2200 W, używany 5 razy w ciągu dnia, potrafi zużyć nawet 200 kWh w ciągu roku. Odkurzacz to również jedno z tych rozwiązań, bez którego ciężko sobie poradzić w domowych porządkach. Model o mocy 1600 W użytkowany przez 2 godziny dziennie pobiera 166kWh rocznie.
Jak oszczędzać prąd?
Prąd drożeje, ale zamiast martwić się na zapas warto pomyśleć w jaki sposób można go oszczędzać. Zakup urządzeń o lepszej klasie energetycznej to już dobry początek. Warto również wymienić żarówki w domu na te bardziej energooszczędne. Gotując wodę pamiętajmy aby do czajnika nalewać tylko tyle, ile jest nam na daną chwilę potrzebne. A jeżeli jesteś posiadaczem domu jednorodzinnego, to pomyśl również o instalacji fotowoltaicznej. To gwarantowana oszczędność energii elektrycznej ponieważ fotowoltaika pomaga pozyskiwać prąd z energii słonecznej. Co więcej, na zakup instalacji fotowoltaicznej możesz uzyskać dofinansowanie z programu „Mój prąd” w czym również Ci pomożemy.
Jeżeli interesuje Cię montaż instalacji fotowoltaicznej lub masz do nas pytania, skontaktuj się z nami.