Panele a kolektory – jakie są różnice?
Na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne. Nie dziwi zatem fakt, że panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne bywają postrzegane jako jedno i to samo rozwiązanie. Jednak w rzeczywistości dzieli je niemal wszystko. Panele a kolektory – jakie są różnice? Co zdecydowanie warto o nich wiedzieć?
Zarówno panele fotowoltaiczne jak i kolektory słoneczne montuje się na dachu lub na gruncie. Wspólny mianownik stanowi również źródło zasilania: obydwa rozwiązania czerpią energię ze Słońca. Na tym jednak kończą się ich podobieństwa. Panele a kolektory – jakie są różnice?
Panele a kolektory – przeznaczenie
Pierwsza podstawowa różnica to cel, w jakim wykorzystuje się panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Te pierwsze, za pomocą ogniw fotowoltaicznych, przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, która następnie trafia do gniazdka. Dzięki niej działają w domu urządzenia elektryczne, zasilana jest również pompa ciepła. Natomiast kolektory słoneczne przetwarzają energię słoneczną na energię cieplną. Służy ona głównie do podgrzewania wody, może również wspomagać pracę centralnego ogrzewania. I na tym koniec. Nie jest to zatem energia, która posłuży nam do oświetlania domu, nie umożliwi również korzystania z tak przyziemnych urządzeń jak telewizor czy też kuchenka. Na tym jednak nie koniec. Panele a kolektory – jakie są różnice?
Panele a kolektory – jakie są różnice w budowie?
Kolejną, zasadniczą różnicą jest budowa. Panele fotowoltaiczne są wykonane z krzemu, którego obecność umożliwia produkcję prądu z energii słonecznej. Kolektory słoneczne bazują na czynniku składającym się z glikolu oraz wody. Otrzymany z takiego połączenia roztwór oddaje pozyskane ciepło zasobnikowi dzięki czemu otrzymujemy ciepłą wodę do własnego użytku.
Różnica w budowie pociąga za sobą kolejną, jaką jest wydajność kolektorów słonecznych a paneli fotowoltaicznych. Kolektory słoneczne, wbrew pozorom, działają bez problemu również w zimowe czy też pochmurne dni. Oczywiście przy nieco grubszej warstwie chmur ich wydajność może spaść o kilkanaście procent (więcej na ten temat opisywaliśmy tutaj) co nie zmienia faktu, że panele fotowoltaiczne przechwytują również rozproszone promieniowanie, dzięki czemu brak typowo letnich, słonecznych dni nie wpływa zasadniczo na ich pracę.
Pod tym względem kolektory słoneczne nie radzą już sobie tak dobrze. Zimowe czy też pochmurne dni w bardzo dużym stopniu obniżają wydajność ich działania. W efekcie tego nietrudno jest o dłuższe przerwy w oddawaniu ciepła. To niestety ma swoje skutki uboczne jakimi są awarie. W przypadku paneli fotowoltaicznych nie musimy się tym martwić.
Nadwyżki energii – panele a kolektory
Kolejny punkt dla paneli fotowoltaicznych to możliwość dysponowania nadwyżką energii. Jak już wiadomo, nie zawsze jesteśmy w stanie wykorzystać ilość prądu, której dostarcza nam instalacja fotowoltaiczna. Z tego typu sytuacją mamy do czynienia zwłaszcza w długie, wakacyjne dni kiedy ilość promieniowania potrafi być naprawdę obfita. Umowa podpisana z zakładem energetycznym umożliwia jednak odprowadzanie do niego nadwyżek prądu aby móc je wykorzystać w późniejszym terminie (noc lub zima, kiedy dni są krótsze a ilość słońca docierającego do paneli mniejsza). Kolektory słoneczne nie dają nam już takiej możliwości.
Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne – co wybrać?
Obydwa rozwiązania są energooszczędne ale zaspokajają nasze potrzeby energetyczne w skrajnie różnym zakresie. Panele fotowoltaiczne pozwalają produkować energię elektryczną, która zasila w domu sprzęt AGD, RTV, pompę ciepła i daje nam światło. Ich obecność pozwala zatem obniżać rachunki za prąd w a nadwyżki energii można wykorzystać w późniejszym okresie. Kolektory słoneczne podgrzewają jedynie wodę a nadmiaru dostarczonego ciepła nie jesteśmy w stanie magazynować. Za ilością zalet idzie również cena – decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej trzeba liczyć się z tym, że będzie ona wyższa. Odpowiadając zatem na pytanie panele a kolektory – jakie są różnice? Wszystkim. Ale najważniejsze to dopasować rozwiązanie do swoich indywidualnych potrzeb.
Jeżeli interesuje Cię montaż instalacji fotowoltaicznej lub masz do nas pytania, skontaktuj się z nami.