Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Jeszcze do niedawna prąd ze Słońca brzmiał niczym odyseja kosmiczna. Dzisiaj liczba tego typu instalacji bardzo dynamicznie rośnie. Rachunki za energię mamy coraz wyższe, a Słońce stanowi najlepszą alternatywą. Wbrew pozorom budowa takiej instalacji jest bardzo prosta, a wydajność potrafi być spora. Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna składa się jedynie z kilku elementów. Nie jest to zatem tak skomplikowana konstrukcja, której należałoby się obawiać. Zacznijmy od paneli. Są zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, których zadaniem jest przetwarzanie promieniowana słonecznego w prąd stały. Tu warto wspomnieć jak ważny, dla efektów pracy, jest ich prawidłowy montaż. Panele muszą mieć jak najlepszy dostęp do Słońca, nie bez znaczenia pozostaje też kąt ich nachylenia.
Kolejnym elementem jest inwerter będący sercem całej instalacji. Przekształca on wcześniej otrzymany prąd stały w prąd zmienny, czyli ten który płynie w sieci publicznej i który wykorzystują wszelkiego rodzaju urządzenia elektryczne. Pozostałe elementy to zabezpieczenia przeciwnapięciowe, przewody rozprowadzające uzyskany prąd oraz elementy montażowe, które dobieramy indywidualnie do każdej instalacji. Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Teraz już wiadomo.
Jaką instalację fotowoltaiczną wybrać?
Obok odpowiedzi na pytanie jak działa instalacja fotowoltaiczna warto również wiedzieć jaka będzie odpowiednia dla naszego domu. Dobra wiadomość jest taka, że dobór instalacji fotowoltaicznej spoczywa po naszej stronie. A to oznacza, że sugerujemy gdzie konkretnie montować panele, jakie panele wybrać oraz jaka ma być moc danej instalacji. W tym celu przeprowadzamy audyt, który pomaga nam ustalić m.in. jak duże zapotrzebowanie ma dany dom na energię elektryczną oraz jak ją zrekompensować fotowoltaiką. Każda instalacja fotowoltaiczna to zatem indywidualny projekt, który tworzymy na potrzeby konkretnego gospodarstwa domowego. Nie ma takiej możliwości, aby zastosować jedno, sprawdzone już rozwiązanie.
W jakim stopniu instalacja fotowoltaiczna pokrywa zapotrzebowanie na prąd?
Praca instalacji fotowoltaicznej w znacznym stopniu jest uzależniona od ilości Słońca. Jej wydajność będzie zatem zdecydowanie większa w sezonie wiosenno-letnim, kiedy dzień jest długi a Słońca mamy pod dostatkiem. Zimą, siłą rzeczy, promieni słonecznych jest mniej, zatem instalacja wytworzy nieco mniej prądu. Reasumując: fotowoltaika pokryje część naszego domowego zapotrzebowania na prąd, ale nie zapewni nam niezależności w 100%. Co nie zmienia faktu, że pomaga nam wygenerować znaczne oszczędności w rachunkach. Warto również wiedzieć, że wyprodukowane przez nas nadwyżki energii są odprowadzane do elektrowni, z których w razie konieczności możemy korzystać. Instalacje fotowoltaiczne to zatem rozwiązanie, które z pewnością się opłaca.
Jeżeli masz dodatkowe pytania odnośnie tego, jak działa instalacja fotowoltaiczna, bądź interesuje Cię jej montaż, skontaktuj się z nami.