Czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną?
Finalna moc instalacji jest dobierana pod kątem zapotrzebowania domu na energię elektryczną. Im lepiej będzie dopasowana, tym efektywniej będzie nam służyć przez kolejne, długie lata. Z biegiem czasu potrzeby domowników mogą jednak ulec zmianie. Montaż klimatyzacji lub rozwiązań typu smart home zwiększają apetyt domu na prąd. Wtedy pojawia się pytanie: czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną?
Instalacja fotowoltaiczna nie jest skomplikowanym rozwiązaniem zarówno pod względem budowy jak i zasady działania. Co nie zmienia faktu, że każda instalacja to indywidualny, starannie przygotowany projekt. Dzieje się tak ponieważ jej moc musi być dopasowana do energetycznych potrzeb gospodarstwa domowego. W tym celu przeprowadzany jest audyt, który uwzględnia zarówno bieżące zużycie prądu w ciągu roku, jak również planowane w niedalekiej przyszłości zmiany związane z pojawieniem się nowych urządzeń elektrycznych. Ale plany mają to do siebie, że czasem ulegają zmianie. Zwłaszcza kiedy mowa o tak długofalowych decyzjach, jak montaż instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli zatem na daną chwilę ktoś nie planuje klimatyzacji czy też rozwiązań typu smart home, to wcale nie oznacza że za kilka lat nie pojawi się pokusa posiadania dodatkowych urządzeń. Wtedy pojawia się pytanie: czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną, którą już posiadamy?
Czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną? Czy to możliwe?
Dla osób obawiających się czy jest taka możliwość mamy dobre wieści. Otóż jak najbardziej można rozbudować instalację fotowoltaiczną. Co więcej, tego typu prace nie wymagają demontażu całej dotychczasowej instalacji, nie są również związane z żadnym poważnym i czasochłonnym remontem. Należy jednak zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy zajmującej się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych, która pomoże nam dokonać niezbędnych obliczeń oraz zadecyduje ile modułów i o jakiej mocy należy zamontować aby instalacja na nowo pokryła nasze energetyczne zapotrzebowanie.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – dołożenie paneli, nowy inwerter
Wbrew pozorom z rozbudową posiadanej instalacji wiąże się nie tylko większa ilość paneli. Wymianie ulega również inwerter. To urządzenie będące „mózgiem” instalacji a jego moc musi być dostosowana do maksymalnej mocy generowanej przez panele fotowoltaiczne. Jego rolą jest bowiem przetwarzanie prądu stałego na prąd zmienny czyli ten, który finalnie znajduje się w domowym gniazdku. Dlaczego jego wymiana jest konieczna? Zbyt słaby inwerter nie będzie w stanie przetwarzać wystarczającej ilości prądu stałego. Z kolei zamontowanie zbyt mocnego inwertera, aby uniknąć jego wymiany w przyszłości, mija się z celem. Jego wydajność bowiem spada nawet o kilka procent.
Alternatywę stanowią mikroinwertery. Jedno takie urządzenie obsługuje jeden panel fotowoltaiczny. Dzięki czemu rozbudowa instalacji będzie się wiązać z montażem kolejnych egzemplarzy zamiast wymianą inwertera na nowy. Jest to zatem wygodniejsze rozwiązanie podczas rozbudowy, ale też należy się liczyć z nieco większym kosztem takiej instalacji.
Czy warto rozbudować instalację fotowoltaiczną?
Nie ulega wątpliwości, że rozbudowa oznacza dodatkowe koszty. Warto zatem dobrze przeanalizować swoje potrzeby związane z urządzeniem domu oraz posiadaniem wszelkich rozwiązań, których obecność wymaga dodatkowych pokładów energii elektrycznej. Jeżeli jednak zajdzie taka konieczność to rozbudowa jak najbardziej jest możliwa i nie wymaga ani długich, ani zaawansowanych prac. Warto jednak zlecić to profesjonalnej firmie zamiast działać na własną rękę. Nawet najmniejszy błąd może mieć bowiem w przyszłości kosztowne konsekwencje.
Jeżeli zatem interesuje Cię montaż instalacji fotowoltaicznej lub nie wiesz czy lepiej montować panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie, skontaktuj się z nami (dane kontaktowe znajdziesz TUTAJ). Nasi doradcy nie tylko odpowiedzą na każde pytanie techniczne. Udzielą również wszelkich informacji na temat finansowania instalacji fotowoltaicznej (naszą ofertę znajdziesz TUTAJ).