Montaż fotowoltaiki – najczęstsze błędy
Mimo, że sama instalacja nie jest skomplikowanym rozwiązaniem to jej montaż należy przeprowadzić z dużą dokładnością. Każde zaniedbanie ma bowiem poważne konsekwencje. Co więcej, zawinić może nie tylko czynnik ludzki. Liczy się także jakość wykorzystanych podzespołów oraz dobrze wykonany projekt. Montaż fotowoltaiki – jakie są najczęstsze błędy na tym etapie?
O tym, że instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa, mówi się na każdym kroku. Niewiele jednak wspomina się o błędach, jakie miewają miejsce podczas montażu. Obecnie na rynku jest naprawdę sporo firm oferujących montaż fotowoltaiki a z roku na rok instalacji w Polsce przybywa. Przy tak dużej skali prac nietrudno zatem o błędy. W jaki sposób mogą one wpływać na działanie naszej instalacji? Montaż fotowoltaiki – jakie są najczęstsze błędy? Na co konkretnie trzeba uważać?
Nieprawidłowo zamocowany hak
Stare powiedzenie mówi, że „diabeł tkwi w szczegółach” i montaż instalacji fotowoltaicznej jest tego najlepszym przykładem. Pierwsze poważne niedociągnięcia mają bowiem miejsce na etapie mocowania paneli fotowoltaicznych do powierzchni dachu. W tym celu wykorzystuje się dedykowane haki, które zazwyczaj znajdują się w zestawie. Ich nieprawidłowe przytwierdzenie do konstrukcji nośnej dachu (np. na jeden łącznik) oraz złe wyprofilowanie między dachówkami grozi pęknięciem a w konsekwencji do nieszczelności dachu. To z kolei może zaowocować powstaniem wilgoci lub, co gorsza, zniszczeniem instalacji oraz zalewaniem pomieszczeń. Dlatego tak ważnym jest umiejętne dopasowanie haków do kształtu dachówki oraz, jeżeli zajdzie taka konieczność, zastosowanie odpowiedniej separacji. Montaż fotowoltaiki – jakie jeszcze są najczęstsze błędy?
Montaż paneli pod złym kątem
Mówiąc o efektywnej pracy paneli fotowoltaicznych należy pamiętać, że powinny być one wyeksponowane pod kątem od 15 do 45 stopni. Należy również w taki sposób je rozplanować, aby żaden z nich nie znajdował się w cieniu. Niestety tego typu błędy są efektem źle wykonanego projektu oraz niedokładnej analizy zadaszenia (o tym co powinien uwzględniać taki projekt pisaliśmy TUTAJ). Dlatego na etapie audytu korzystamy z dronów, które umożliwiają nam dokładne zapoznanie się z całą powierzchnią dachu oraz ukształtowaniem, co z kolei pozwala nam uniknąć tego typu błędów na etapie montażu.
Złe spasowanie konstrukcji pod panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne są przytwierdzane do specjalnej, stalowej konstrukcji. Ta powinna mieć wszelkie niezbędne atesty gwarantujące jej wytrzymałość (np. silne podmuchy wiatru) oraz trwałość (dobre zabezpieczenie antykorozyjne). Warto zatem zwrócić na to uwagę. Obok samej jakości nie bez znaczenia pozostaje również sposób jej spasowania co jest zadaniem wykonawców zajmujących się montażem. Tu każdy błąd może wpłynąć na stabilność całej konstrukcji oraz trzymanie poszczególnych modułów co jest niedopuszczalne zwłaszcza w przypadku różnych anomalii pogodowych (np. wichury).
Rozplanowanie przewodów
Błędy podczas montażu nie ograniczają się jedynie do paneli fotowoltaicznych. Mają one miejsce również podczas rozprowadzania przewodów oraz sposobie ich łączenia. Inwerter, który bywa źle dopasowany do mocy danej instalacji, oraz wyłączniki należy montować wyłącznie na powierzchniach niepalnych. Co więcej, należy również zadbać o zachowanie pomiędzy nimi minimum 0,5 metra odstępu. Trzeba zwracać też uwagę na rozmieszczenie ograniczników przepięć oraz unikać wszelkich luzów, które mogłyby doprowadzić do niebezpiecznego iskrzenia.
To jedynie wybrane błędy, jakie pojawiają się podczas montażu instalacji fotowoltaicznej. Lista może być znacznie dłuższa ale te kilka przykładów powinno w zupełności wystarczyć aby uświadomić jak poważne są konsekwencje niewłaściwie przeprowadzonych prac, lub co gorsza, samodzielna próba ich wykonania. Wybierając zatem wykonawcę warto się zainteresować jego doświadczeniem oraz jakie realizacje ma na swoim koncie. To pomoże uniknąć błędów, które będą poważnie rzutować na wydajność naszej instalacji w przyszłości.
Jeżeli zatem interesuje Cię posiadanie własnej mikroinstalacji, skontaktuj się z nami. Posiadamy liczną kadrę techniczną dzięki czemu nie spotka Cię przykra niespodzianka w postaci długiego oczekiwania na wykonanie audytu oraz zainstalowanie fotowoltaiki w Twoim domu.
U nas uzyskasz również dofinansowanie na zakup instalacji. Skontaktuj się z naszymi doradcami i poznaj wszystkie szczegóły.