Czy instalacja fotowoltaiczna działa gdy nie ma prądu?
Niższe rachunki za prąd stanowią argument, z którym trudno polemizować. Dlatego liczba instalacji w Polsce bardzo dynamicznie rośnie. Wiele osób za pomocą instalacji chce również zyskać pełną niezależność – ciągłość w dostawie energii, kiedy sieć energetyczną sparaliżuje awaria. Ale czy to faktycznie możliwe? Czy instalacja fotowoltaiczna działa gdy nie ma prądu?
W posiadaniu własnej instalacji pokładamy duże nadzieje. Trudno się temu dziwić. Ceny prądu są coraz wyższe a fotowoltaika pomaga zredukować domowe wydatki. Im lepiej dopasowana jest instalacja do naszych potrzeb, tym lepiej się wywiąże w powierzonego jej zadania. Wiele osób chce również uniknąć przerwy w dostawie prądu. Awaria sieci energetycznej? Mają nadzieję, że ten problem nie będzie ich już dotyczyć. Czas zatem rozwiać te wątpliwości: czy instalacja fotowoltaiczna działa gdy nie ma prądu?
Awaria sieci energetycznej – jak wtedy działa instalacja fotowoltaiczna?
Zdecydowana większość mikroinstalacji w Polsce to instalacje typu on-grid, czyli są one podłączone do zakładu energetycznego. Tam bowiem są odprowadzane nadwyżki energii, które wyprodukuje nasza instalacja fotowoltaiczna. Licznik dwukierunkowy pozwala nam kontrolować jakie ilości prądu trafiły do zakładu a jakie potem do nas wróciły. Niestety to oznacza, że w przypadku awarii sieci nasza instalacja przestaje działać. Nie jest to bynajmniej sygnał, że ona również uległa awarii. To raczej efekt zastosowania specjalnych zabezpieczeń, których zadaniem jest dbać o bezpieczeństwo osób usuwających awarię. Jakikolwiek przepływ prądu mógłby ich bowiem narazić na niebezpieczeństwo. Odpowiadając zatem na pytanie czy instalacja fotowoltaiczna działa gdy nie ma prądu, odpowiadamy: nie działa.
Instalacja fotowoltaiczna – jak uzyskać niezależność od przerw w dostawie?
Dobra wiadomość jest taka, że na rynku są dostępne również inne typy instalacji, które pozwalają zyskać niezależność względem sieci energetycznej. Jedną z nich jest instalacja typu off-grid. To idealne rozwiązanie zwłaszcza w miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia się do sieci. Nazywana również wyspową stanowi układ zamknięty. Wytworzony prąd zasila wszystkie urządzenia w domu a jego ewentualne nadwyżki gromadzą się w akumulatorze. Stanowi on magazyn z którego czerpana jest energia np. w nocy, kiedy panele nie przetwarzają promieni słonecznych. Dzięki temu dom wyposażony w taką instalację jest samowystarczalny i niezależny.
Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna i awaria sieci energetycznej
Drugim rozwiązaniem jest instalacja hybrydowa. Jest połączeniem instalacji off-grid oraz on-grid. Jak to konkretnie wygląda? W zależności od warunków może ona pracować w trybie klasycznej instalacji on-grid (czyli zasilać dom a nadwyżki odprowadzać do zakładu energetycznego) oraz off-grid (zasilać dom a nadwyżki magazynować w akumulatorach). Aby dobrze zrozumieć jej działanie, warto poznać cały cykl pracy takiej instalacji. Rano panele produkują prąd, który zasila urządzenia w domu a nadwyżki trafiają do zakładu energetycznego. Im bliżej południa, tym bardziej wydajna robi się taka instalacja więc powstałe nadwyżki gromadzą się w akumulatorach. Kiedy w godzinach popołudniowych te są już naładowane, nadwyżki znowu trafiają do sieci energetycznej. Wieczorem ilość produkowanej energii spada (brak słońca) dlatego prąd na bieżące potrzeby jest pobierany z akumulatorów a kiedy te w nocy zostaną rozładowane, pozostają jeszcze zapasy odprowadzone do zakładu energetycznego.
Wady i zalety instalacji fotowoltaicznej niezależnej od zakładu energetycznego
Zgodnie ze starym powiedzeniem każdy kij ma dwa końce i w przypadku powyższych instalacji nie jest inaczej. Owszem instalacja typu off-grid pozwala uniezależnić się od zakładu energetycznego. Instalacja hybrydowa, za sprawą obecności akumulatorów, także daje taką chwilową możliwość. Są to jednak rozwiązania dość rzadko spotykane w naszym kraju ze względu na bardzo duże koszty zakupu. Nie zachęca również ich skomplikowana budowa, która niesie ze sobą większe ryzyko awarii, co skutecznie odstrasza.
Biorąc jednak pod uwagę, że awarie sieci energetycznej zdarzają się w Polsce dość rzadko, a wszelkie usterki są zazwyczaj usuwane bardzo szybko, warto rozważyć czy znacznie wyższe koszty zakupu takiej instalacji kiedykolwiek nam się zwrócą.
Im bliżej lata, tym bardziej rośnie zainteresowanie własną instalacją fotowoltaiczną. Jeżeli zatem interesuje Cię zakup i montaż to skontaktuj się z nami (dan e znajdziesz TUTAJ). A jeżeli masz dodatkowe pytania to nasi doradcy odpowiedzą na każde z nich. Także u nas możesz poznać warunki najbardziej atrakcyjnego finansowania fotowoltaiki na rynku. Przekonaj się.