Co to jest licznik dwukierunkowy?
To nieodłączny element każdej instalacji fotowoltaicznej. Ma nieduże gabaryty lecz odgrywa bardzo ważną rolę. Wskazuje bowiem nie tylko ilość wykorzystanej energii elektrycznej. Informuje również o tym, jaka jej nadwyżka trafia do zakładu energetycznego oraz ile z tej nadwyżki wraca do nas później. Kto odpowiada za montaż tego licznika? Kiedy go montować? Jednym słowem co to jest licznik dwukierunkowy i co warto na jego temat wiedzieć?
Instalacja fotowoltaiczna jest relatywnie prostym rozwiązaniem. A to oznacza, że składa się jedynie z kilku elementów dzięki czemu nie odstrasza wizją kosztownych usterek. Za to skala zalet płynących z posiadania własnej instalacji jest wręcz ogromna. Poczynając bowiem od niższych rachunków za prąd, poprzez niskie koszty ogrzewania domu (jeżeli ktoś zdecyduje się na pompę ciepła) aż po ładowanie w domu samochodów elektrycznych. I to wszystko z pomocą naturalnej energii ze słońca. Sporo mówi się o takich podzespołach, jak panele fotowoltaiczne czy też inwerter. Tymczasem to moment zamontowania licznika dwukierunkowego decyduje o pomyślnym uruchomieniu naszej instalacji.
Co to jest licznik dwukierunkowy i jak go zamontować?
Kiedy montaż instalacji fotowoltaicznej dobiegnie już końca, należy złożyć odpowiedni wniosek o wymianę licznika na dwukierunkowy. Adresatem jest ten zakład energetyczny, który dostarcza do naszego domu prąd. Wbrew pozorom jest to prosta procedura, którą można wykonać samodzielnie lub za pośrednictwem naszego zespołu (więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ). Całość trwa nie dłużej niż 30 dni a o terminie wymiany licznika na dwukierunkowy zakład poinformuje nas drogą elektroniczną. Montaż nigdy zatem nie leży po stronie prosumenta lecz zawsze po stronie zakładu.
Dlaczego licznik dwukierunkowy jest niezbędny do uruchomienia instalacji?
Montaż licznika dwukierunkowego to bardzo ważny etap, który umożliwia podłączenie naszej instalacji fotowoltaicznej do publicznej sieci. O czym konkretnie mowa? Tu należy cofnąć się o krok, aby wspomnieć, jak działa instalacja fotowoltaiczna. Otóż panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną na prąd, z którego korzystamy na co dzień. Nierzadko jednak instalacja wyprodukuje więcej prądu niż jesteśmy w stanie wykorzystać. Dzięki podłączeniu instalacji do publicznej sieci nadwyżki prądu są przesyłane a następnie zmagazynowane w zakładzie energetycznym. Możemy z nich skorzystać w momencie, w którym będziemy mieć większe zapotrzebowanie na prąd lub kiedy słońca będzie zdecydowanie mniej. Co więcej, mamy na to aż 12 miesięcy.
Jak działa licznik dwukierunkowy?
Kontrolę nad przesyłem powyższych nadwyżek oraz nad zużyciem energii ze słońca pozwala nam sprawować właśnie licznik dwukierunkowy. Z jednej strony wskazuje on bowiem ilość energii elektrycznej jaką zużywa nasz dom. Z drugiej strony informuje jaka ilość niewykorzystanego prądu została przesłana do zakładu energetycznego. Dzięki temu posiadamy wiedzę nie tylko na temat bieżącej konsumpcji prądu ale również na temat zapasów, które wytwarza dla nas instalacja fotowoltaiczna. Jest to dość istotne zwłaszcza w sytuacji, kiedy tej energii zużywamy mniej albo wcale (np. podczas nieobecności w domu). Owoce pracy naszej instalacji, a tym samym zwrot poniesionych kosztów, nie idą zatem na marne.
Brak licznika dwukierunkowego – jakie są konsekwencje?
Czym skutkuje brak licznika dwukierunkowego? Przede wszystkim jest to sytuacja niedopuszczalna na którą nie zgodzi się żaden klient ani tym bardziej zakład energetyczny. Instalacja ze standardowym, posiadanym przez nas wcześniej licznikiem narażałaby nas bowiem na dużo większe koszty. Nadwyżki produkowane przez instalację byłyby odnotowane jako energia pobrana i wykorzystana, a co za tym idzie, rachunek za prąd otrzymalibyśmy znacznie wyższy. A tak wymiana jest szybka (montaż trwa do 30 minut), nie leży po naszej stronie i jest bezpłatna.
Jeżeli interesuje Cię montaż instalacji fotowoltaicznej oraz nasze wsparcie w załatwieniu wszelkich formalności związanych ze zmianą licznika na dwukierunkowy oraz przyłączeniem instalacji do sieci energetycznej, skontaktuj się z nami (dane znajdziesz TUTAJ). Udzielimy Ci informacji nie tylko na temat samej procedury budowy i montażu, ale również na temat finansowania instalacji fotowoltaicznej oraz warunków jego uzyskania.