Kiedy najlepiej montować instalację fotowoltaiczną?
Nadejście wiosny sprzyja podejmowaniu różnych decyzji. Wśród nich nie brakuje tych związanych z inwestowaniem lub remontem domu. To właśnie wtedy pojawia się pytanie kiedy najlepiej montować instalację fotowoltaiczną? Czy prace można rozpoczynać przy minimalnej, dodatniej temperaturze? A może najlepiej czekać do lata? Nic bardziej mylnego. Zawsze jest bowiem dobry czas pomijając sytuacje wyjątkowe.
Coraz dłuższy dzień za oknem skutecznie zachęca do realizacji planów, które na czas zimy zostały odłożone. Wśród nich często znajduje się również montaż instalacji fotowoltaicznej. Z jednej strony nie ma w tym nic dziwnego w końcu zima nie zachęca do pracy na świeżym powietrzu. Z drugiej strony słońce świeci przez cały rok a co za tym idzie, im szybciej zamontujemy instalację, tym szybciej będziemy się cieszyć niższym rachunkiem za prąd. To kiedy najlepiej montować instalację fotowoltaiczną?
Jaka pora roku jest najlepsza na montaż instalacji?
Odpowiedź jest bardzo prosta: zawsze jest dobry moment na podejmowanie decyzji, których efektem będzie generowanie oszczędności. Zwłaszcza, że z posiadaniem domu wiążą się duże wydatki. Jeżeli zatem część z nich możemy zredukować, to nie ma co się nad tym zastanawiać. Nie jest przecież tajemnicą, że rachunki za prąd płacimy coraz wyższe i w najbliższych latach raczej to się nie zmieni. A oświetlenie domu, zasilanie urządzeń AGD i RTV a także praca klimatyzacji i pompy ciepła (jeżeli ktoś posiada) sprawia, że zapotrzebowanie na prąd jest wysokie. Nie podlega zatem wątpliwości, że instalacja, która część tej energii uzyska dla nas ze słońca, to słuszny ruch.
Nie jest również tajemnicą, że instalacja fotowoltaiczna najbardziej efektywnie działa w słoneczne dni. I wcale nie chodzi o wysokie temperatury i tropikalny klimat (o tym, że panele pochłaniają również promieniowanie rozproszone pisaliśmy TUTAJ). Teoretycznie można zatem montować instalację fotowoltaiczną o każdej porze roku. W praktyce unikamy jednak sytuacji, które mogłyby nieść ze sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia przez naszą kadrę techniczną. Do takich z pewnością należy zaliczyć pokrywę śnieżną zalegającą na dachu, silny wiatr, mrozy, opady śniegu, deszczu czy też gradu. Montaż instalacji to bowiem prace prowadzone na wysokościach. Jeżeli zatem warunki nie są sprzyjające to należy się wstrzymać. Umawiając termin montażu fotowoltaiki warto zatem rzucić okiem na prognozy pogody i upewnić się, że nie czekają nas w tym okresie żadne niespodzianki.
Dlaczego montaż warto planować nie tylko ze względu na pogodę?
Jeżeli już zdecydujemy się na montaż instalacji to warto pamiętać, że im bliżej lata, tym bardziej rośnie zainteresowanie fotowoltaiką. Dni są bowiem dłuższe, słońca jest wtedy w nadmiarze zatem panele są w stanie przetworzyć na prąd zdecydowanie więcej energii słonecznej. Owszem, latem zapotrzebowanie na energię elektryczną jest niższe (dłuższy dzień, brak konieczności ogrzewania). Nadwyżki energii są jednak odprowadzone do operatora i będą na nas czekać przez okrągły rok. Prąd, który zostanie wyprodukowany, a nie zostanie wykorzystany latem, będzie wykorzystany zimą. Dlatego też firmy zajmujące się instalacjami mają w letnim okresie zdecydowanie więcej pracy. Kto zatem nie zainteresuje się wcześniej terminem dla siebie, być może będzie zmuszony trochę poczekać. Odpowiadając zatem na pytanie kiedy najlepiej montować instalację fotowoltaiczną, odpowiadamy: w korzystnych warunkach atmosferycznych a sam termin montażu planować z wyprzedzeniem.
Jeżeli zatem interesuje Cię posiadanie własnej mikroinstalacji, skontaktuj się z nami. Posiadamy liczną kadrę techniczną dzięki czemu nie spotka Cię przykra niespodzianka w postaci długiego oczekiwania na wykonanie audytu oraz zainstalowanie fotowoltaiki w Twoim domu.
U nas uzyskasz również dofinansowanie na zakup instalacji. Skontaktuj się z naszymi doradcami i poznaj wszystkie szczegóły.