Czy fotowoltaika jest bezpieczna? Przekonaj się
Fotowoltaika zagościła w naszym kraju na dobre. Co nie zmienia faktu, że montaż instalacji nadal wzbudza u niektórych osób szereg wątpliwości. W sieci nie brakuje bowiem różnorakich mitów, także tych związanych z fotowoltaiką. Czas najwyższy aby się z nimi rozprawić. Czy fotowoltaika jest bezpieczna? Odpowiadamy na pytania o bezpośredni wpływ na środowisko i ludzkie zdrowie a także o zabezpieczenia przeciwpożarowe.
Każdy kij ma dwa końce i z posiadaniem internetu jest podobnie. Trudno się nie zgodzić, że jest to cenne źródło wiedzy, jednak nie brakuje w nim treści, których celem jest sianie zamętu i dezinformacji. Fotowoltaika nie jest tutaj wyjątkiem. Wyprowadzimy Was z błędu i odpowiemy na te najczęściej zadawane pytania, które sprowadzają się do jednego: czy fotowoltaika jest bezpieczna?
Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia?
Jak najbardziej. Praca instalacji fotowoltaicznej nie powoduje bowiem wydzielania absolutnie żadnych gazów ani pyłów. Dzięki temu fotowoltaika jest nie tylko przyjazna dla otaczającego nas środowiska, ale również dla naszych sąsiadów oraz nas samych. Badania naukowe udowadniają, że korzystanie z instalacji fotowoltaicznej przyczynia się do zmniejszania emisji tlenków azotu, siarki oraz cząstek stałych, które to powodują szereg problemów zdrowotnych związanych m.in. z układem oddychania czy też układem sercowo-naczyniowym. A skoro o zdrowiu mowa, to należy również uprzedzić pytania związanie z polem magnetycznym, które na chwilę obecną generuje wiele otaczających nas urządzeń (telefony, telewizory, komputery, urządzenia na Bluetooth). Według amerykańskich badaczy instalacja generuje pole, które nie na wpływu ani na DNA ani na nasze samopoczucie. Decydując się na montaż instalacji nie musisz się zatem martwić czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia.
Czy fotowoltaika niesie ryzyko pożarowe?
Tu warto podkreślić dużą rolę nie tylko dobrze wykonanego projektu. Na ogromną uwagę zasługuje również prawidłowy montaż instalacji z zastosowaniem najlepszych materiałów oraz profesjonalnych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Te, w połączeniu z właściwą konserwacją instalacji, zaowocują jej bezpieczną i bezawaryjną pracą. Montując instalacje fotowoltaiczne o mocy przekraczającej 6,5 kW zawsze montujemy wyłączniki przeciwpożarowe lub optymalizatory. Zgodnie ze starym porzekadłem warto dmuchać na zimne dlatego też dodatkowo oferujemy technologię mikrofalownikową w której minimalizujemy napięcie prądu stałego (napięcie jednego modułu wynosi wtedy 40-60V).
Czy fotowoltaika jest bezpieczna czy ściąga pioruny?
Ryzyko uderzenia pioruna istnieje od zawsze. Aby temu zapobiec, domy oraz budyni od wielu lat posiadają zabezpieczenia w postaci piorunochronów. Obecność instalacji fotowoltaicznej na dachu w żaden sposób nie wpływa na zwiększenie tego ryzyka. Co więcej, by uchronić instalację przed zniszczeniem w przypadku uderzenia pioruna, stosujemy ochronę przeciwprzepięciową, której zadaniem jest zapobieganie stratom wynikającym z takiego wypadku. Co nie zmienia faktu, że piorun to zjawisko, które może uderzyć w dowolny budynek niezależnie od tego, czy posiada on instalację fotowoltaiczną czy też nie.
Wokół nowych technologii gromadzi się sporo uprzedzeń. Ilość treści w sieci nie ułatwia ich weryfikacji. Warto zatem odpowiedzi szukać u źródła. Fotowoltaika, mimo że w Polsce notuje bardzo dynamiczny wzrost, nadal dla niektórych może być zagadką. Chętnie pomożemy ją rozwiązać. Jeżeli zatem interesuje Cię działanie instalacji fotowoltaicznej, pozyskanie kredytu na montaż paneli lub wycena, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na każde Twoje pytanie.