Dopłaty z programu „Mój prąd” – do kiedy złożyć wniosek?
Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Do tego sukcesu przyczynił się dość mocno program „Mój prąd”. Rządowe dotacje zaostrzyły apetyt Polaków na energię ze słońca, a coraz wyższa cena za prąd jedynie przelała szalę goryczy. Jednak każdy program dobiega kiedyś końca. Kto zatem zastanawia się nad tego typu rozwiązaniem, powinien się pospieszyć. Do kiedy można złożyć wniosek o dopłaty z programu “Mój prąd”? Jak to zrobić?
Coraz lepsze materiały, coraz większa wydajność i przede wszystkim możliwość uzyskania dopłaty sprawiły, że liczba instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju bardzo dynamicznie wrosła. Panele fotowoltaiczne jeszcze do niedawna stanowiły bardzo rzadki widok. Dziś coraz częściej wpisują się w nasz krajobraz. Zresztą statystyki nie pozostawiają złudzeń – w połowie lipca 2020 roku z rządowych dotacji skorzystało aż 100 tysięcy Polaków. Tym samym dopłaty z programu „Mój prąd” znalazły się na półmetku.
Program „Mój prąd” – ile wynosi dotacja?
Na wspieranie rozwoju fotowoltaiki w Polsce został przekazany dość poważny budżet w wysokości 1 miliarda zł. To właśnie z tej puli przyznawane są dotacje, które wynoszą do 5 tyś. zł. Uzyskana kwota może pokrywać maksymalnie połowę kosztów poniesionych z tytułu budowy mikroinstalacji o mocy 2-10 kW. Rządowe wsparcie jest dedykowane osobom fizycznym, które chcą wykorzystywać energię słoneczną do własnych, domowych potrzeb. Warunek? Przede wszystkim jeden: o dopłatę można się ubiegać dopiero po wybudowaniu instalacji oraz przyłączeniu jej do sieci dystrybucji. Jednym słowem otrzymamy finansowe wsparcie ale na istniejącą i w 100% działającą instalację.
Program „Mój prąd” – do kiedy można ubiegać się o dopłatę?
Przeznaczona pula pieniędzy zakładała dofinansowanie ok. 200 tysięcy instalacji. Biorąc pod uwagę fakt, że w lipcu z pomocy programu skorzystało 100 tysięcy Polaków, program wielkimi krokami dobiega końca. Zgodnie z oficjalna informacją wnioski o dopłatę z programu „Mój prąd” można składać do 18 grudnia 2020 roku lub do wyczerpania pieniędzy. Kto zatem wciąż zastanawia się nad budową własnej instalacji fotowoltaicznej, ten powinien podjąć decyzję jak najszybciej. Czy program „Mój prąd” będzie wznowiony? Na chwilę obecną nic na ten temat nie wiadomo. Jednak obserwując ogromne zainteresowanie fotowoltaiką jest to prawdopodobne.
Program „Mój prąd” – jak złożyć wniosek?
Kiedy instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana, kolejnym krokiem jest złożenie wniosku do operatora energii elektrycznej o wymianę licznika na dwukierunkowy oraz przyłączenie naszej instalacji do sieci dystrybucji. Kiedy to nastąpi, można się ubiegać o dopłatę. Oferujemy dwie drogi do wyboru: osobiste składanie wniosku o dopłatę, lub z pomocą naszych doradców technicznych. Procedurę, zarówno w jednym jak i w drugi przypadku, oraz niezbędne dokumenty można znaleźć tutaj. Każdy z naszych klientów może skorzystać z pełnomocnictwa, na bazie którego złożymy komplet niezbędnych dokumentów i dopełnimy wszelkich formalności związanych z uzyskaniem dopłaty z programu „Mój prąd”. Rozpatrywanie wniosku trwa około 3 miesięcy ale finansowe, bezzwrotne wsparcie zawsze warto poczekać.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane z montażem instalacji fotowoltaicznej, pozyskaniem kredytu na zakup instalacji bądź też dopłatą, skontaktuj się z nami.